Premium Badge Offline Maps Bike Type Optimized Routing Premium Maps 3D Route Preview Fall Detection Premium Support

Krajem zlatokopů

42 km Distance
525 m Ascent
528 m Descent

(1 rating)
<h4>Popis trasy:</h4>

Nejprve vyšlápnete na samotný hřeben Brdské vrchoviny, kterým projedete po příjemné lesní cestě s minimálním převýšením. Druhá část vede malebným údolím zlatonosného Bojovského potoka.

Upozornění: Hned za Jílovištěm čekejte místy i příkré stoupání. <br />Start: Z Jíloviště od křižovatky u Obecního úřadu se vydáte po červené cyklo, která hned za podjezdem Strakonické silnice uhybá vlevo směr Černolice.

<h4>Průvodce trasou:</h4>

Jíloviště: Obec Jíloviště se nachází nedaleko Prahy na samém okraji Brdské vrchoviny. Stává se tak vhodným výchozím místem cykloturistů mířících do Brdských lesů.  V obci je možnost ubytování v "Hotelu Cinema Palace" nebo "Pensionu Jíloviště", dále je tu restaurace“U Hastrmana”.

Černolice: Obec založena r. 1239. Nad obcí se zvedají černolické Čertovy skály, které slouží jako cvičná stěna horolezcům. Na vrchol skal se dá vystoupit (vyjet) z náhorní strany a získat tak krásný rozhled po okolí.

<br />Rozc. u Skalky: Na tomto rozcestí můžete udělat malou odbočku z trasy. <br />Asi 0,5 km od tohoto rozcestí (modrá cyklo) se nachází poutní místo Skalka. Stojí tu Františkánský klášter s kostelem M. Magdaleny a kapličky křížové cesty z r. 1755 - 1762. Je tu i stánek s občerstvením a příjemné venkovní posezení.<br />V tomto místě se dá náš okruh zkrátit sjezdem po asfaltové cestě do Mníšku p. Brdy (modrá cyklo).

Rozc. Kytínská louka: Asi po 400 m od tohoto rozcestí ve směru naší trasy dojedete k lesní restauraci. Můžete využít venkovního i vnitřního posezení a  v  příjemném prostředí doplnit zásoby. V tomto místě se dá náš okruh zkrátit sjezdem po asfaltové cestě do Kytína ( žlutá turist ).

Kytín: První známé písemné datum o existenci obce je 24.června r.1321. Stojí tu gotický kostel Nanebevzetí P.Marie ze 14. stol., který byl na konci 17. stol. přestavěn barokně. V myslivně nad Kytínem se odehrávají příběhy Káji Maříka, literární postavy K. Háje. Pozor, v kytínském rybníce číhá na cyklisty vodník, který často sedává na malém leknínovém ostrůvku ve stínu vrby. <br /><br />Mníšek p. Brdy: Od 14. stol. je zmínka o královském městečku s tvrzí. Na místě tvrze dnes stojí zámek vybudovaný v r. 1656 – 76. Je přístupný pro veřejnost a seznamuje návštěvníky se způsobem bydlení šlechty od konce 18. do začátku 20.stol. Nedaleko zámku stojí barokní kostel sv. Václava z r. 1743 – 56.

Čisovice: První písemná zmínka o obci je datována v darovací listině z roku 1037. Obcí protéká zlatonosný Bojovský potok, který tu vytváří romantické údolí. V Čisovicích stojí od r. 1854 kaplička Navštívení Panny Marie a najdete tu také pomník padlým z 1. světové války který byl postaven r. 1921. Můžete tu využít služeb turistické ubytovny.

Klínec: V lesích okolo obce jsou dodnes patrné pozůstatky po těžbě zlata. Hned pod obcí, kudy vede i naše trasa, protéká Klínecký potok umělým korytem do lesní kotliny zvané Peklo. Odtud byl zlatonosný písek vyplavován uměle vytesaným tunelem zv. Čertova díra. Zlato z náplavů Bojovského potoka je možné rýžovat i v dnešní době. Vyskytuje se tu ve formě zaoblených plíšků a valounků. Zlatinky dosahují velikosti max. 1,5 mm.


5.0
(1)