Facebook Instagram Twitter YouTube Premium Badge Offline Maps Bike Type Optimized Routing Premium Maps 3D Route Preview Fall Detection Premium Support Route

Rzym - Wenecja - Garmisch-Partenkirchen

1163 km Distance
2,627 m Ascent
1,921 m Descent

(0 ratings)

Najbardziej stromy odcinek ma długość 10 km. Znajduje się w Tyrolu za Innsbruckiem, między Zirl a Seefeld.

Najwyższy punkt to przełęcz Brennero - Brenner 1374 m npm.

Przełęcz Brenner (wł. Passo del Brennero, niem. Brennerpass) – jedna z najważniejszych alpejskich przełęczy na granicy Austrii i Włoch, położona na wysokości 1374 m npm. Oddziela Alpy Zillertalskie od Stubaier Alpen (Stubaier Alpen) w Alpach Centralnych.

Ze względu na względnie małą wysokość przez Brenner prowadzi najdogodniejsza linia tranzytowa stanowiąca połączenie Niemiec z Włochami - austriacka autostrada A13 i włoska autostrada A22.

Przejście przez Brenner znane było już w starożytności. Wykorzystywano je licznie w średniowieczu. W drugiej połowie XIX wieku przez Brenner poprowadzono linię kolejową. Ze względu na dogodność połączenia nie wymagała ona budowy tunelu. Obecnie przez Brenner przechodzi szosa oraz autostrada A13 łącząca Innsbruck i Monachium z Weroną. Na przełęczy stacja kolejowa, a po jej południowej, włoskiej stronie niewielka graniczna wioska Brenner, rozbudowana w czasach Mussoliniego do obsługi posterunków granicznych i celnych.

Obecnie wszystkie granice Włoch z Austrią (od 1 grudnia 1997) są wewnętrznymi granicami strefy Schengen, na których w myśl układu z Schengen, nie prowadzi się kontroli paszportowej, a ich przekraczanie jest dozwolone w każdym miejscu i o każdym czasie; wobec tego nie ma na nich przejść granicznych.

 


0.0
(0)