Premium Badge Download on the App Store Get it on Google Play Turn-by-turn Navigation Offline Maps Bike Type Optimized Routing Premium Maps Custom Bike Computer Export Routes Route Previews Fall Detection Premium Support

Cycling Route in Villefranche-de-Rouergue, Languedoc-Roussillon-Midi-Pyrénées, France

Dordogne 20130713

0
Open this route in Bikemap Web

Open this route in Bikemap Web

95 km
Distance
812 m
Ascent
952 m
Descent
-:-- h
Duration
-- km/h
Avg. Speed
--- m
Max. Elevation

About This Route

Po ránu nás čekala prohlídka města Villefranche le Rouergue, zakončená návštěvou kartuziánského kláštera. Podél řeky Aveyron jsme dojeli do městečka Monteils. A protože podál řeky už to dál nešlo museli jsme vystoupat na hřeben, ze kterého jsme sjeli k Aveyronu nazpátek přímo pod hradem Najac. K němu to bylo ještě kousek do kopce, ale byli jsme odměněni nejen krásným hradem, ale i bleším trhem (tedy co do náplně, nikoliv rozměrů). Dva krásné holubníky jsme viděli v Le Riols a kávičku jsme si dali v Saint Antonin Noble Val. Závěr cesty jsme projeli opět po hlavní, mírně klesající silnici podél Aveyronu až do kempu pod hrad Bruniquel.

This cycling route is ideal for: Road bike MTB

You will cycle on the following surfaces: Paved

Customize this cycling route with the Bikemap route planner.

Make it yours!

You can use this route as a template in our cycling route planner so that you don’t have to start from scratch. Customize it based on your needs to plan your perfect cycling tour.