Premium Badge Download on the App Store Get it on Google Play Turn-by-turn Navigation Offline Maps Bike Type Optimized Routing Premium Maps Custom Bike Computer Export Routes Route Previews Fall Detection Premium Support

Cycling Route in Loučná nad Desnou, Olomoucký kraj, Czechia

Kopce Jeseníků: Dlouhé stráně z Koutů nad Desnou

2
Open this route in Bikemap Web

Open this route in Bikemap Web

14 km
Distance
812 m
Ascent
115 m
Descent
-:-- h
Duration
-- km/h
Avg. Speed
--- m
Max. Elevation

About This Route

Mravenečník – tento vrchol je poměrně neznámý, na rozdíl od jeho vedlejšího kolegy – Dlouhých Strání, kde je postavena horní nádrž přečerpávací elektrárny. Ve skutečnosti se jedná o jeden masiv s více vrcholy – konkrétně Mravenečník (1342m), Vřesník (1342m) a bývalé Dlouhé Stráně. Proto někdo říká Mravenečník, někdo Dlouhé Stráně, ale myslíme všichni totéž. V každém případě je tento kopec asi nejtěžším stoupáním v celých Jeseníkách. O první místo by se mohl dělit jedině s Pradědem, ale dle mého názoru je Mravenečník těžší. Na vrchol k nádrži se dá vyjet ze dvou stran, cesty se však asi 2 km pod vrcholem spojují a na vrchol vede již jen jedna jediná, konec obou variant je tedy společný. První těžší variantou je stoupání z Loučné nad Desnou – tzv. Stará uhlířská cesta. Počátek je v Loučné – cca 400 m za kostelem (směrem od Šumperka) je třeba odbočit po poměrně dobré cestě vpravo. Nacházíme se ve výšce 490 m a na vrchol k nádrži nás čeká pekelných 850 m převýšení na 12 km. Průměrný sklon 7,1% by se mohl zdát jako celkem normální. Ten je ovšem degradován něco přes kilometr dlouhým úsekem cca ve dvou třetinách stoupání u větrných elektráren na Medvědí hoře, kde se dokonce o 30 m ještě klesne! Celkové převýšení kopce je tedy 880 m a délka 10,8 km, což již dá 8,2% průměrného sklonu. Nejprudší je opět prostřední pasáž – než se vyjede k větrným elektrárnám. Zde dosahuje sklon kopce v průměru 12%, místy až 16% zejména v poslední dlouhé zatáčce. Celé stoupání z této strany je vedeno po lesní asfaltce relativně dobré kvality (místy je povrch dokonce nový) až k větrným elektrárnám, kde se cesta změní na luxusní širokou cestu. Druhá varianta začíná defakto již odbočkou v údolí pod Červenohorským sedlem u dolní závory v 610 m, zde se však pouze mírně stoupá až k dolní nádrži v 830 m, u které teprve začíná ten pravý kopec. Od tohoto bodu je to na vrchol 7,5 km s převýšením 510 m – průměrně tedy 6,8%. Číslo je opět zavádějící, i když podstatně méně než v předchozím příkladě – tento kopec je mnohem kompaktnější. Co jej však činí těžkým je předchozí „nevýrazné stoupání“ celým údolím k nádrži. Přeci jenom musíme nastoupat 220 m na přibližně 5 km, což činí průměr 4,4% a to není zanedbatelné. Oproti Pradědu má tento kopec výhodu právě v průjezdnosti, dá se zařadit do trasy a člověk se nemusí vracet stejnou cestou.

(cloned from route 3106048)

This cycling route is ideal for: Road bike

You will cycle on the following surfaces: Paved

Customize this cycling route with the Bikemap route planner.

Make it yours!

You can use this route as a template in our cycling route planner so that you don’t have to start from scratch. Customize it based on your needs to plan your perfect cycling tour.